W Muzeum Rodziny Ulmów - online

Dnia 17 listopada 2021r uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji online ,,Rola wartości leżących u podstaw odzyskania i utrzymania niepodległości Polski oraz budowy jedności Narodu Polskiego na przykładzie rodziny Ulmów z Markowej".

Wykład prowadził pan Kamil Kopera pt.,, Cena odwagi i sprzeciwu - historia rodziny Ulmów".Prowadzący przedstawił zarys historii regionalnej, współistnienia chrześcijan i Żydów na terenie Polski. Jak przez lata kształtowały się postawy i wartości we wsi Markowa. Zostały zaprezentowane zdjęcia wykonane przez Józefa Ulma oraz zdjęcia z rodzin żydowskich z Markowej. Warsztaty te były okazją do poznania wspólnej historii. Podczas II wojny światowej Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci mieszkali w podkarpackiej wsi Markowa. 24 marca 1944r przyjechali z Łańcuta niemieccy żandarmi, którzy byli dobrze poinformowani gdzie i kogo szukają. Na poddaszu znaleźli ukrywających się Żydów i w ciągu kilkunastu minut zginęli wszyscy członkowie rodziny oraz wszyscy ukrywający się Żydzi.
W 2016r w Markowej otwarto muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratujących Żydów w czasie Zagład. .Od 2018r w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej         24 marca - decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.