Wycieczka historyczna

W dniu 29 września br. miała miejsce wycieczka klas IV – VIII do Stępiny, gdzie mieści się największy schron kolejowy w skali Europy z czasów II wojny światowej.

Uczniowie naszej szkoły wraz z przewodnikiem zwiedzili prawie 400 metrowy tunel, wysoki na 12 metrów, w których grubość ścian w niektórych miejscach przekracza 3 metry. W obiekcie tym, w sierpniu 1941 r. spotkali się wódz III Rzeszy Adolf Hitler i włoski dyktator Benito Mussolini. Zwiedzanie pozostałości kompleksu odbywało się w towarzystwie mieszkańców schronu czyli nietoperzy, które zapadają w sen zimowy i są atrakcją dla zwiedzających.

Dalsza cześć wycieczki miała miejsce w Warzycach, w których mieści się cmentarz wojenny. Uczniowie wraz z opiekunami i delegacją szkolną oddali cześć ofiarą terroru hitlerowskiego. Delegacja zapaliła znicz przy pamiątkowej tablicy a następnie wycieczka udała się na pobliskie mogiły. Cmentarz kryje szczątki około 5 tys. ofiar terroru hitlerowskiego: Polaków, Żydów, Rosjan, w tym także dzieci. Pierwsze egzekucje odbyły się na początku 1940 roku, trwały przez następne cztery lata wojny.

Dokumentację fotograficzną dokonano dzięki zakupionym pomocom (aparat cyfrowy) z programu Laboratoria Przyszłości.