right

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła otrzymała 30 000 zł dofinansowania na zakup wyposażenia technicznego, potrzebnego w rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, kształtowaniu zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii. Ponadto wykorzystanie zakupionych pomocy  przyczyni się do stosowania technologii informacyjno – komunikacyjnych, rozwijania umiejętności pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

W 2021 roku na zakup wyposażenia podstawowego wykorzystano ok. 60% środków.

Zakupione pomoce, wśród których znalazły się m.in.:

• Drukarka 3D z akcesoriami;
  • Laptop do drukarki 3D;
  • Mikrokontroler z czujnikami;
  • Lutownica z akcesoriami;
  • Sprzęt do nagrań audio i video (m.in. oświetlenie, mikrofon kierunkowy);
  • Aparat fotograficzny;
  • Gimbal do aparatu;
  • Robot edukacyjny z planszami;
  • Zestaw klocków konstrukcyjnych

wykorzystywane będą podczas zajęć edukacyjnych oraz zajęć pozalekcyjnych, które bez wątpienia je uatrakcyjnią i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania.

W 2022 r. na zakupy wykorzystano pozostałą część środków (ok. 40% wnioskowanej kwoty). Zakupiona została szafka na drukarkę 3D i filamenty oraz 2 wysokie, zamykane regały.

Z pomocy zdecydowano się na zakup: narzędzi do obróbki drewna i metalu. Uczniowie na zajęciach będą korzystać z suwmiarek tradycyjnych i elektronicznych, zestawów wkrętaków (śrubokrętów), cyfrowego miernika i multimetra, testera tranzystorów i kabli, wypalarki do drewna, lutownicy i odsysacza. W wyposażeniu znalazły się oscyloskop  cyfrowego i generator oraz zasilacz warsztatowy. W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” zakupiono również sprzęt gospodarstwa domowego, AGD. Uczniowie będą korzystać z: wielofunkcyjnego planetarnego robota kuchennego, opiekaczy uniwersalnych, miksera ręcznego, blendera. Do wykonania zdrowych przekąsek przydadzą się: waga spożywcza, stolnica, wałek, ubijaczki, miski, durszlak, sitko. Uczniowie nauczą się obsługiwać maszynę do szycia, żelazko parowe. Zakupiono pomoce projektowe, schematy realizacji projektów technicznych, w tym zestaw konstrukcyjny do eksperymentów z elektrycznością. Zakupiono apteczkę przemysłową (BHP), a z wyposażenia drobnego – zestaw pędzli.

Mamy nadzieję, że różnorodność zakupionych pomocy przyczyni się do wszechstronnego rozwoju uczniów, do radzenia sobie w życiu codziennym. Wierzymy, że dzięki wyżej wymienionym sprzętom lekcje oraz zajęcia pozalekcyjne będą prowadzone w sposób innowacyjny i znacznie ciekawszy. Co ma niewątpliwie ogromne znaczenie dla jakości i szybkości przyswajania wiedzy przez uczniów.