Wiarygodna szkoła
Owoce, warzywa, mleko
EDUKACJA GLOBALNA

W bieżącym roku szkolnym 2017/2018 uczniowie oraz nauczyciele z naszej szkoły, biorą udział w projekcie "Edukacja Globalna".
Czym jest edukacja globalna?
Edukacja globalna to działania edukacyjne i informacyjne skierowane do polskiego społeczeństwa mające na celu wyjaśnienie, na czym polegają problemy rozwoju współczesnego świata oraz jakie czynniki i w jaki sposób kształtują międzynarodowy rozwój. Edukacja globalna przybliża sytuację w krajach rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową, pomaga zrozumieć globalne współzależności pomiędzy społeczeństwami krajów rozwiniętych a społeczeństwami krajów rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową. Powinna ona również pobudzać do krytycznej i świadomej refleksji nad własnym stylem życia i codziennymi wyborami, które w kontekście globalnym wywierają pozytywny bądź negatywny wpływ na jakość życia ludzi w innych krajach. W rezultacie edukacja globalna powinna prowadzić do osobistego zaangażowania na rzecz walki z ubóstwem na świecie i włączenia się w proces budowania globalnego społeczeństwa opartego na zasadach solidarności, równości i współpracy.

(żródło: http://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/polska_pomoc/edukacja_globalna)TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

Hasło tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej „PRZYSZŁOŚĆ ŚWIATA ZALEŻY OD NAS” zobowiązuje do szczególnego zwrócenia uwagi na problemy współczesnego świata: choroby, wojny, głód, brak dostępu do wody, niszczenie środowiska itp. Zastanowienia się nad sposobami ich rozwiązania.
Podejmowane przez naszą szkołę różnorodne działania mają na celu uwrażliwienie uczniów na krzywdę innych oraz uświadomienie dzieciom, że mogą już teraz złagodzić lub zapobiec ww. problemom.
DZIEŃ I – Rzeka Praw Dziecka
Działanie 1. Poniedziałek 20.11.2017 r. w Zespole Szkół w Woli Dębowieckiej był poświęcony Prawom Dziecka. W tym dniu prowadzone były zajęcia, na których uczniowie zapoznawali się ze swoimi prawami, poprzez różne metody i formy pracy. Zwracano również uwagę na kształtowanie postaw prospołecznych u dzieci. Została odczytana Konwencja Praw Dziecka. Uczniowie zapoznali się z takimi hasłami jak: Rzecznik Praw Dziecka, Organizacja Narodów Zjednoczonych, UNICEF. Dzieci słuchały bajek, w których zostały łamane prawa bohaterów. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się także do kogo mogą się zwrócić o pomoc, gdy łamane są ich prawa. Na koniec wykonali plakaty, które propagowały przestrzeganie prawa dziecka. Wnioski: Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, w przyszłym roku zaangażować klasy starsze.
DZIEŃ II – Rzeka Dobroci i Życzliwości
21 listopada 2017 r. w Dniu Dobroci i Życzliwości w szkole gościliśmy przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Dębowieckiej.
Wspólnie z paniami piekliśmy amoniaki.
W tym dniu przyświecał nam cel: W ZGODZIE SIŁA – RAZEM MOŻNA WIELE.
Zwrócono uwagę na:
- świadomą konsumpcję;
- kultywowanie tradycji;
- współpracę różnych podmiotów środowiska lokalnego (szkoły, Koła Gospodyń)
- wspólne spędzanie czasu w miłej, życzliwej atmosferze
Wnioski: Bardzo pozytywne wydarzenie, wnoszące wiele radości i zadowolenia, polegające na integracji uczniów i kultywowaniu tradycji.
DZIEŃ III – Rzeka Mistrzów
22 listopada 2017r. zwróciliśmy uwagę na sposoby oszczędzania wody – dlaczego należy oszczędzać wodę. Dostęp do świeżej, pitnej wody jest prawem każdego człowieka. Woda pokrywa ok. 70% powierzchni globu, jest to jednak w większości woda słona. Woda słodka zajmuje zaledwie 3% powierzchni. Zasoby wodne oczywiście nie zwiększą się. Musimy znaleźć sposoby oszczędzania i uzdatniania wody, którą mamy. Na zajęciach z matematyki mówiliśmy o objętości prostopadłościanu (wody) i jednostkach objętości. Dzieci wykonywały modele prostopadłościanów (pojemników) o objętości: 200ml, 250ml, 300ml, 330ml, 500ml, 1l Dnia 22 listopada 2017r. nauczycielka przyrody i biologii wykonała działania – „Poznajemy przyrodę przez doświadczenia”. W zajęciach brali uczniowie klas IV - VII. Uczniowie klasy VII przygotowali „oczyszczalnię ścieków” dla klasy VI. Klasa VI popracowała nad oczyszczaniem ścieków. Młodsi uczniowie przeprowadzali ciekawe doświadczenia wykorzystując wodę i inne dostępne substancje, natomiast klasa IV sprawdziła jak powstaje deszcz.
Wnioski: Uczniowie z zaangażowaniem i radością wykonywali doświadczenia.
DZIEŃ IV – Rzeka Przebojów – muzyka łagodzi obyczaje
23.11.2017 roku na sali gimnastycznej odbyła się zabawa andrzejkowa. Wzięli w niej udział uczniowie klas I - VII . Wszyscy doskonale bawili się podczas tańców w rytm ponadczasowych przebojów. W trakcie zabawy w przebieranie, było dużo śmiechu i radości. Uczniowie klasy VI i VII przygotowali dla uczestników różne wróżby (przebijane serduszko, losowanie przyszłości i inne). Udało nam się również utworzyć żywy napis woda. Rodzice przygotowali pyszny poczęstunek. Mamy i babcia naszych uczniów, od południa pracowały, aby przygotować ponad 600 pierogów i pyszne desery.
Wnioski: Bardzo pozytywne wydarzenie, wnoszące wiele radości i zadowolenia w życie szkoły. Integracja środowiskowa.
DZIEŃ V – Rzeka Literatów
W dniu 24 listopada uczniowie naszej szkoły przygotowali wystawę zatytułowaną „Z wodą za pan brat i z literaturą w świat”. Literatura prezentuje wodę do picia niczym dar życia, jako wartość, bezcenne, dobro natury, składnik diety człowieka. Przewodniczący klas 4-7 wylosowali wcześniej przygotowane hasła związane z wodą. Każda klasa miała za zadanie wykonać plakat nawiązujący do tego tematu. Prace plastyczne wykonane były dowolną techniką, pozwalającą na utrwalenie obrazu wody. Celem dzisiejszego dnia było rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności plastycznych i literackich. Ponadto uczniowie klasy 6 przygotowali gazetkę ścienną na temat oszczędzania wody. Miało to na celu kształtowanie postaw racjonalnego korzystania z zasobów wody.
Wnioski: Uczniowie skupili się na wspólnym działaniu i pozytywnej rywalizacji między klasami.
ECM-Lusławice
Pogoda na dziś
Akademia Judo
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło